Dövme üzerine bir film: Red Dragon

Yazan: Deniz Tekin

 

Film: Red Dragon

Yönetmen: Brett Ratner

Yazarlar: Thomas Harris, Ted Tally

Oyuncular: Anthony Hopkins, Edward Norton, Ralph Fiennes

 

Red Dragon, Thomas Harris’in Kuzuların Sessizliği kitabından önce yayımladığı, Hannibal Lecter karakteriyle ilk kez karşılaştığımız kitabın film uyarlamasıdır.

Hannibal Lecter üçlemesinin, Hannibal Lecter’dan en az bahsedilen filmi olmasına rağmen filmde Thomas Harris’in yazılarında da olduğu gibi bolca akıl dolu, kafa karıştıran ve yol gösteren Hannibal diyalogları bulunuyor.

Başrolde emekli FBI ajanı Will Graham’ı canlandıran Edward Nortan ve Hannibal’ı canlandıran Anthony Hopkins’i görüyoruz. Bir seri cinayeti araştırması için tekrar göreve çağırılan Will, önce işi kabul etmez. Fakat cinayet fotoğraflarında kurbanların üzerindeki diş izlerini görünce fikri değişir ve davayı kabul eder. Ve bu davayı kendi elleriyle hapse attığı Hannibal’dan yardım alarak çözecektir.

Katilin gerçek adı Francis Dolarhyde’dır. Fakat o Kızıl Ejder mahlasını kullanmaktadır. Dolarhy ismi aynı zamanda “diş perisi” anlamına gelmektedir. Bu da kurbanlarında neden diş izi bıraktığının bir sebebidir. Katilimiz kurbanlarının gözlerine birer parça ayna yerleştirerek aslında kendisinin “Kızıl Ejder’e dönüşümünü izlemektedir.

Dolarhyde, sırtına büyük bir Kızıl Ejder dövmesi yaptırmak için Hong Kong’a gider. Bu dövme aslında onun takıntılı olduğu William Blake’in “The great red dragon and the woman clothed in sun” adlı tablosundaki ejderdir. Mitolojide bu ejder hem dünyanın hem yeraltının bir parçasıdır. Dolarhyde da bu dövmeyi yaptırarak hem dünyaya hem yeraltına hizmet etmeyi kendine amaç edinmiştir. Ve dövme Dolarhyde’ın inançlarının ve kendi dönüşümünün bir parçası olmuştur.

Kitaptan uyarlama filmlerin başarısı genelde tartışılsa da üçlemedeki en başarılı oyunculuklar bu filmde diyebiliriz. İyi seyirler.

 

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

Ads

You May Also Like

Bakushilerin Sıradışı Hayatı

Yazan: Hande Öçalan Çizen: Saydan Akşit Film: Bakushilerin Sıradışı Hayatı Yönetmen: Ryuichi Hiroki TUR BDSM kültürü deyince aklına ...

Streç Film – The Blindspot ya da Hatırlamak ve Unutmak Üzerine Bir Dövme Ritüeli

Yazan: Hande Öçalan Çizen: Hüseyin Sandık Dövme yaptırmamızın asıl sebebini hiç düşündük mü? Vücudumuza yakışacağına ...