Erman Çağlar’la dövme hikayeleri “Yorgan İğnesi ve Mürekkep”

Yazan: Erman Çağlar

Hiç dövmem yok, bilemem. Ama dövme yaptırmaya karar vermiş çok insanlar gördüm. Anlatıyorsun, dinlemiyor; bakıyor ancak görmüyor; gönül gözleri kapanmış, beyin kanalları tıkanmış, bilinci tek bir düşünceye kilitlenmiş: DÖVME YAPTIRACAĞIM! BURAMA YAPTIRACAĞIM, EJDERHA YAPTIRACAĞIM! Ya bu ne kadar güzel bir karar. Sen sadece dövmeni anlat, ben dinleyeyim. En ince ayrıntısına kadar anlat. Başka hiçbir şey konuşmayalım. Oysa benim de bazı dertlerim vardı, onları anlatacaktım. Bizim apartmanın yanındaki apartmanları yıkıyorlar, bu bir dert. Her yer toz, her gün gürültü. Ama bunlar ertelenebilir. İçime atarım. Sen yeter ki dövmeni anlat. Hiç dövmem yok, bilemem, ama dövmeci arkadaşım var; ondan dinledim. Bazen, dövme yaptırmaya karar veren insanlar hayatlarının kontrolünü tamamen kaybediyorlar. İçmeye sabahtan oturalım ve akşamına doğru birimiz diğerinin sırtına yorgan iğnesiyle buzdolabı dövmesi yapsın. Tam olarak böyle dememişlerdir belki ama İstanbul’da bir yerlerde, iyi dostların birlikte oturup eğlendiği bir evde buna benzer bir olay yaşandı. İçmeye sabahtan oturdular, büyük ihtimalle bazı keyif verici ve neşe arttırıcı maddeleri de işin içine karıştırdılar, eğlencenin sınırlarını birlikte keşfe çıktılar. Ne yanlış gidebilir?

Maalesef ilerleyen dakikalarda yanlış gidebilecek en korkunç şey yanlış gitti. Aralarından biri dövme yaptırmaya karar verdi. Hemen. O gün. Orada. Yaptırmak zorundaydı, çünkü yaptırmaya karar vermişti ve dövme yaptırmaya karar vermiş her insan gibi o da başka hiçbir şey düşünemez olmuştu. Birinci hata. İkinci ve belki de daha büyük hatası ise bu kararını arkadaşlarına ilan etmek oldu. Çünkü dövme yaptırmaya karar vermişti ve bu insanın kendisine saklayabileceği, içinde tutabileceği bir karar değildi. Şöyle bağırdı (diye tahmin ediyorum): DÖVME YAPTIRACAĞIM! SIRTIMA YAPTIRACAĞIM!

Yaşayanlar bilirler, yanlış bir karar aldığınızda evren bunu gerçekleştirebilmeniz için size her türlü kolaylığı sağlar. Çünkü içinde yaşadığımız bu evren acımasız bir yerdir. Doğru kararlar ertelenir, güzel şeyler pek olmaz, yanlış gidebilecek her şey yanlış gider. Bir an bile alkol kullanıp kontrolü kaybederseniz sırtınıza buzdolabı dövmesi yaptırmış olarak ayılabilirsiniz. Böylece, sırtına dövme yaptırmaya karar vermiş olan çocuğun kendisi kadar sarhoş arkadaşlarından biri “ben yaparım, nasıl dövme yapıldığını biliyorum, yorgan iğnesi ve mürekkep getir hemen yapalım” dedi. Bu ne kadar kötü bir teklif… Bu ne kadar yanlış bir düşünce şekli… Ancak artık kimsenin mantıkla, sağduyuyla işi kalmamıştı. Mürekkep buldular, yorgan iğnesi buldular (ki normalde arasan bulunmaz, her evden çıkmaz).

Arkadaşı bir kere dövme yapılışını izlemişti. Ne kadar zor olabilir? İğneyi mürekkebe batıracaksın, ardından mürekkepli iğneyi deriye batıracaksın. Evdeki tek masa mutfakta olduğu için mutfağa geçtiler, her şey hazırdı, bir tek ne dövmesi yapacaklarına karar vermek kalmıştı. Kartal? Kartal beşiktaş olduğu için ve dövme yaptıran çocuk fenerli olduğu için hemen vazgeçtiler. EJDERHA? “Ejderha zor, ben çizemem, daha düz bişey bulalım” dedi dövmeyi yapacak olan eleman. Sınırlarını biliyordu. “CANIM ANNEM yazalım” teklifinde bulundu, ancak dövmeyi yaptıracak olan çocuk annesini o kadar da sevmediğine karar verdi.

Zaman geçiyor, ikisi de artık beklemekten sıkılıyordu. Bir ilham bulabilmek için etraflarına bakarken gözlerine buzdolabı ilişti. “Bu güzel bir buzdolabı” diye düşündüler. Dikdörtgen prizma, çizmesi kolay, güzel yapılırsa değişik ve kimsede olmayan bir dövme olabilir. Bakarak çizebilirim diye düşündü elinde yorgan iğnesiyle sabırsızlanan çocuk. Ve dünya üzerindeki en kötü dövmelerden birinin yapımına böyle başlandı.

Bu olaydan günler sonra, aynı arkadaşlar neşe içinde bir dövme dükkanından içeri girdiler: Abi dövme kapatıyor musunuz? Kaça kapatıyorsunuz?

Dövme kapatılabilir, ancak fiyat vermek için önce dövmeyi görmemiz gerek dedik. Önce biraz nazlandı, göstermek istemedi, ancak çok seçeneği olmadığı için sonunda dövmesini göstermeye razı oldu. Bizim bu inanılmaz dövmeden haberdar olmamızın öyküsü budur. Bu muhteşem dövmeyi gören dünya üzerinde sayılı insanlardan olmamız böyle gerçekleşmiştir. Merak eden olursa dövmeyi kapatmayı kabul etmedik. Bazen bazı şeyler o kadar çirkin oluyor ki, artık göze güzel gelmeye başlıyor. Sanat gibi. Böyle bir şeyi yok etmeye gönlümüz el vermedi. Eğer hala kapattırmadıysa, dünya üzerinde sırtına yorgan iğnesiyle buzdolabı dövmesi işlenmiş bir insan dolaşıyor. Kim bilir, belki bir gün rastlaşırsınız, her şeyden habersiz muhabbet edersiniz.

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

Ads

You May Also Like

Erman Çağlar’la dövme hikayeleri ” Keçi Dövmeli Kız”

Yazan: Erman Çağlar Çizen: Murat Kalkavan – www.behance.net/muratkalkavan Toplanın çocuklarım, kulak verin sözlerime. Dinleyin keçi ...

Babasının küllerinden dövme yaptıran “Riya DiCapo”

“BİR İNSANA BUNDAN DAHA YAKIN OLABİLMENİZ MÜMKÜN MÜ?” Sevdiği bir görseli veya hayat felsefesini ...

Ruhuma sahip olabilirsin ama bedenime asla!

Yazan: Ülkünur Arslan – twitter.com/arslanulkunur Çizen: Tolga Tarhan – behance.net/tolgatarhan Tim Steiner sırtında 150 bin ...