Kraken’in kurucusu Mehmet Kızılay ile dövmeleri üzerine

Mehmet Kızılay uzun zamandır işlerini takip ettiğimiz, beğendiğimiz yetenekli bir insan. Yaptırdığı dövmeler ve dövmelerinin hikayeleriyle de bizi etkiledi. Bir konuşalım dedik.

Biraz Kraken’den bahseder misin?

Kraken 2014’te kuruldu. Tasarım bazlı bir prodüksiyon şirketi. Genel olarak 3D dizayn yapıyoruz ama daha çok motion grafik ağırlıklı çalışıyoruz. Güzel şeyler yapmayı seven birkaç insanız burada. Reklam filmi, jenerik tasarımı, prodüksiyon, animasyon, illüstrasyon gibi işlerin hepsini yapıyoruz ama odağımız tasarım.

Sadece yurt içi değil yurt dışına da çalışıyorsunuz di mi?

Evet. 30 civarı yurt dışı müşterimiz var. Türkiye’de büyük işlere bütçe ayıracak sektörler olmadığı için genelde burada reklam yapıyoruz.

Yurt dışına yaptığınız çalışmalardan bildiklerimiz var mı?

En son American Horror Story’nin 6. sezonunun promoları için sunum yaptık. Daha önce Disney Channel, Disneyland’ın 60. yıl logosu ve şu an çekimi devam eden Power Rangers filminin branding’i için çalışmalar yaptık.

Hatırladığım kadarıyla bir işiniz Emmy adayı olmuştu.

Daha önce başka bir prodüksiyon şirketim vardı Dirty Cheap Creative. Orada bir takım güzel şeyler yaptık. E2’nin brandingi olsun, NTV olsun. En son HBO’nun dizisi Silicon Valley’i yapmıştım. Onun jeneriği o sene jenerik tasarımı kategorisinde Emmy adayı oldu. Onun gazıyla biz, Dirty Cheap Creative’deki gibi live action, production kısmını bir kenara atıp, full animasyon ve tasarım bazlı işler yapalım dedik. Kraken’i kurduk.

İlk dövmen hangisi?

İlk dövmemi sırtımın ortasına iki kürek kemiğinin arasına yaptırdım. Lise dönemlerimden. Eskilerden PJ vardır, şimdi juggiling dükkanı var hatta, o yapmıştı. İkinci dövmem çok ciddi bir gençlik hatası. Küçücük bir FA anahtarı. Yapa yapa öğreniyorsun tabii.

Mehmet Kızılay’ın Dövmeleri ve Hikayeleri:

Peder Bey

Bizim peder beyle ilgili çok dövmem var. Okan Uçkun’un yaptıklarından bir tanesi. Sert bir babası olunca insanın dövmesi de çok oluyor herhalde. Bizim peder bey kömürcü, Trakya’da kömür madeni var. Bu nedenle kömürün bizim ailede başka bir anlamı var. Babayı temsil ediyor. Kendisi çok sıkı bir adamdı. İstediğimiz hemen olmazdı. Memur çocuğu olduğu için, imkanımız olsa bile istediklerimiz bazen olmazdı. Babam uzay elbisesi alacak mı bana diye hep bir merakım vardı. Okan, dövmenin bir tarafına bu nedenle uzay koydu. Dövmenin içinde birçok metafor gizli aslında. Mesela bir kısmı işlenmemiş kristalize kömür gibi. Sivri sivri. Bir kısmı, yer katmanı gibi. Yerin altı daha çok kömürcülük yapan babayı temsil ediyor. Daha sert hatlar daha keskin çizgiler. Yerin üstü biraz daha yuvarlak hatlı. O da benim hayal gücümü temsil ediyor. Okan hikayeme göre böyle güzel bir şey çıkardı ortaya benim de hoşuma gitti yaptık.

Çiçek:

Bu aile dövmesi. Eskiden gözlüklüydüm. Çiçeklerin arasında; benim gözlüğüm, Mert’in gözleri, annemin seyrek dişleri ve babamın pos bıyığı var.

Sinema Bahçesi:

Bu en son yaptırdığım dövme. Çocukken sinema bahçesi dediğimiz bir olgumuz vardı. 1970’lerde Malkara’da Özlem Sineması diye bir yer açılıyor. 1980’lere doğru kapanıyor. Büyük de bir bahçesi vardı. Biz hiç sokağa çıkmadık, orada büyüdük. Bisiklete binmeyi, kaykay kaymayı, kızları kovalamayı orada öğrendim.

Senelerdir orayla ilgili bir fikir arıyoruz. Film mi çeksek, bir animasyon mu yapsak, fotoğraflarını mı çeksek diye. Çünkü bizim için çok özel bir yer. Derken iki sene önce orası yıkıldı. Otopark yaptılar. Ben de burayı modellemeye karar verdim. 3D modelleyip Okan Uçkun’a verdim. Dedim bunu ne kadar minimal yapabilirsen o kadar iyi. Çok ayrıntılı bir şey istemiyorum dedim. Aslında çok kişisel bir dövme. Çoğu insan bir şey anlamıyor ama bizim için çok özel.

Kuru Kafa:

Tahsin abi (Hasan Tahsin Günar) yaptı bunu. Pek bir hikayesi yok aslında sevdim yaptırdım.

Mehmet Kızılay’ın Oyuncakları:

Oyuncakları seviyorum. Mask Rider 30 yıldır devam eden bir anime. Animedeki maske her sene değişiyor. Ben en beğendiğim beş tanesini aldım. Aslında 30 yıl olduğu için adamın 30 tane ayrı maskesi var.

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

Ads

You May Also Like

Onur Şentürk -The Girl with the Dragon Tattoo

David Fincher’ın meşhur filmi The Girl with the Dragon Tattoo filminin opening title’larını yapan ...

Arizonalı fotoğrafçı “JOSEPH MADDON”

Joseph, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Nerede yaşıyorsun, ne kadar zamandır fotoğrafçılık ...

Can Dağarslanı’nın fotoğraf serisi: “Alike”

“Alike” fotoğraf serisini oluştururken nelerden ilham aldın? Serilerimi oluştururken, uzunca bir süre yayılı olarak ...