Dotwork ve geometrik desen tarzın Türkiye’deki öncülerinden DENİZHAN ÖZKAR

Son yıllarda çok popüler olan dotwork ve geometrik desen tarzın Türkiye’deki öncülerinden, 9 yılını dövmeye vermiş Denizhan Özkar’ı Caddebostan’daki No Regrets Tattoo’da ziyaret ettik. Hem dövme yaptırdık hem sohbet ettik.

Selamlar Denizhan, seni ilk olarak Lucky Hands’ten hatırlıyoruz.

Evet. Önce evde yapıyordum sonra Lucky Hands’te Emrah Özhan’la tanıştım, onlarla devam ettim.

Dövmeye nasıl başladın?

Dövmeci olmak gibi bir idealim yoktu aslında. Kendimi bildim bileli enstrümanlar ve kalem kağıtla iç içeyim. Duvar, motor kasası boyarken kendimi dövmenin içinde buldum. 9 yıl oldu.

Bir ara Bodrum’a gitme gibi bir fikrin vardı, sonradan mı vazgeçtin?

Bodrum benim için medeniyetten kaçma projesi olacaktı. İstanbul’daki randevuları 15 güne sığdırıp, dönüp Bodrum’da, bahçeyle ekip biçmekle uğraşacaktım. Fakat Bodrum’a taşınmak üzere yola çıkıp, Moda’ya taşındım.

Okan Uçkun’la yaptığınız yurt dışı tattoo turlarından biraz bahseder misin?

Okan’la arada yurt dışında airbnb’den ev kiralayıp orayı dövme stüdyosuna çeviriyoruz. Daha önce yapan var mıdır bunu bilmiyorum. Önceden rotamızı ve gideceğimiz tarihleri instagram’dan paylaşıyoruz. Gittiğimiz yerlerdeki insanlar bize mail atarak randevu alıyor, orada buluşuyoruz.

Yurt dışındaki dövmecilerle aran nasıl?

Yurt dışındaki dövmeciler bizimle çok ilgileniyor. 20 günlüğüne Polonya’ya gitmiştim. Ne kadar dövmeci varsa hepsine gittim. Hepsi çok hoş sohbetti, gayet keyifliydi her şey.

Gezdiğin yerlerdeki dövmeciler üzerinde gözlem yaptın mı? Yaptıysan ilginç çalışma tarzları yakaladın mı?

Hep kendi yöntemlerime sadık kaldım, çok da gözlem yapan bir adam olmadım açıkçası. Bir şeylere merak saldığım zaman gidip bir yerden öğrenmek yerine başımı belaya sokup illa kendim yapmaya çalıştım.

Normalde dövmeci olduğunu bilmediğimiz insanları instagram’da görüp dövme yaptığını öğrenebiliyoruz artık. Bu konuda ne düşünüyorsun?

İş paraya dökülünce, eli kalem tutan herkes ben de yapayım orada üç beş kazanayım gibi bir idealle başlıyor. Ama tabii iş o kadar kolay değil. Ciddi bir mesai gerektiriyor. Bu işi en az 4-5 sene yaptıktan sonra işin oturuyor, tarzın oturuyor. Herkes her şeyi yapsın, zaman başarıyı ayıklar.

Bu 9 sene içinde ben yapamayacağım dediğin zamanlar oldu mu peki? Zaman seni ayıklamaya kalktı mı?

Bir şeyin olup olmayacağını o işe kendimi atınca anlayabiliyorum. Bir keresinde Çağatay Ulusoy’un bir filminde “body paint dövme yapar mısın?” dediler. Hiçbir fikrim yoktu ama “yaparım” dedim. İçimden “yapmam lazım” dedim. Oturdum, deli gibi araştırdım. Sonra bir ay setteydim. Bayaa yapamadım. Olmadı. Nasıl oldurucam derken işin içinde öğrendim, yoksa bayaa bırakıp gidiyordum.

Türkiye’deki tattoo convention’a katılabildin mi?

İstanbul’daki convention’u pek olmuş gibi görmüyorum, daha yolu var bence.

Türkiye’de dövme konusunda bir kırılma yaşandı, dövmeye bakış açısı değişti. Peki Türkiye’deki dövme tarzları birbirine benzemeye başladı mı sence?

Özellikle instagram’dan sonra dövmeye bakış açısı değişti. Babamdan dayak yediğimi bilirim, şimdi oturup like’lıyor falan. Çok garip bir kırılma noktası yaşandı gerçekten. Thomas Hooper diye biri vardır. Ben ona çok özenirim mesela. Ondan dolayı dotwork kasmaya başladım, kendi kendime öğrendim. Çok sürmedi. Sonra bir baktım alem dotworkçü olmuş. Bir anda instagram’dan dolayı herkes birbirinden etkilenmeye başladı. Dövme konusundaki kaymak da böyle yendi mesela.

Ne tarz dövmeler yapmaktan keyif alıyorsun?

Pattern ve geometrik desenlerle boyutu büyük işler yapmayı seviyorum, onlardan çok keyif alıyorum. Ama müşteri bulmak zor oluyor büyük çalışmalar için.

O zaman minimal dövmeler pek tarzın değil.

Evet. Ben başlayayım, dalayım, uzun uzun o dövmeyi yapayım onu seviyorum. Bana kalsa ayda 5 dövme yapayım büyük olsun.

Hangi makinaları kullanıyorsun?

Rotary kullanıyorum. Sessiz, iyi, güzel, temiz makina.

Her konuğumuza sormayı en sevdiğimiz soruya geldik. Bu 9 sene içinde başına gelen enteresan bir hikaye?

Hemen anlatayım bir tane. Dövmeyi çok seven tatlı bir abla var. Arar sorar hep. Bir gün bana dövme yaptırmaya geldi. Bir tane “A” dövmesi yaptırmak istedi, yaptık. Çok mutlu oldu. Ama hayatımdan çıkmadı. Mesajlar atıyor, kahveyle fotoğraflar çekip yolluyor, böyle tatlılıklar. İkinci dövmesini yaptırmaya geldiğinde rüyasına girmişim onu anlatıyor.

Rüya şöyle: Benden floral bir dövme yapmamı istiyor. Ben ona “ben artık böyle şeyler yapmıyorum” diyorum. Sonra içeriden dövme seçmesi için bir meze tepsisi getiriyorum. “Buradan seç, beyin var şakşuka var” diyorum. “Ben bunlardan yaptırmak istemiyorum, iğrenç bunlar” diye kan ter içinde uyanıyor. Dövme katoloğu diye meze tepsisi getirdiğim acayip bir rüya anlattı bana.

Bizi ağırladığın için çok teşekkür ediyoruz. Seni de en kısa zamanda Tatumag’e kahve içmeye bekliyoruz.

Tabii. Ben teşekkür ederim, yine beklerim.

www.instagram.com/denizhanozkr
dnzhnozkr.tumblr.com
ozkrink@gmail.com

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

Ads

You May Also Like

Tek çizgi tarzıyla harikalar yaratan MO GANJI

Tek çizgi tarzıyla harikalar yaratan, uzun yıllardır Berlin’de yaşayan İran asıllı, Avrupa’nın en özgün ...

Dünyaca ünlü fransız dövme sanatçısı XOIL

Yıllardır işlerini inanamayarak takip ettiğimiz dünyaca ünlü dövme sanatçısı Xoil’e Okan Uçkun sayesinde ulaştık ...

Gülşah Karaca

Kadıköy’de alışılagelmişin dışında bir dövme stüdyosunda kaktüslerinin arasında güneş enerjisiyle çalışan Gülşah Karaca. Pek ...