Babasının küllerinden dövme yaptıran “Riya DiCapo”

“BİR İNSANA BUNDAN DAHA YAKIN OLABİLMENİZ MÜMKÜN MÜ?”

Sevdiği bir görseli veya hayat felsefesini dövme yaptıranlar, doğduğu şehri koluna kazıyanlar ya da hiçbir anlamı olmadan kafasına göre takılanlar. Dövme yaptırmak için birçok neden bulabilirsiniz.

National Geographic tarafından hazırlanan belgeselde Riya DiCapo adlı bir kadın kaybettiği babasının küllerinden dövme yaptırıyor. Bu dövme tarzına “kremasyon dövmesi” deniyor. Bir bakıma anıt dövmeler de denebilir.

Peki nasıl yapılıyor? Önce dövmede kullanılacak olan kişinin külleri çok ince bir toz kalana kadar eleniyor. Daha sonra bu toz fırında pişirilerek sterilize ediliyor ve dövme mürekkebine karıştırılarak dövme yapımına başlanıyor. Bu teknik bazı kültürlerde çok popüler olmaya başladı. Yakılmış küller ve insan saçlarıyla oluşan birçok dövme var.

Riya DiCapo da babasını kaybedince, onun külünü bir vazoda saklamak yerine üzerinde taşımayı tercih etmiş. Ve babasının küllerinden bir kurukafa dövmesi yaptırmış.

“Annem, içinde babamın küllerinin olduğu ilaç şişesinden bir kolye yaptırdığında, kolyeyi aylarca takamadığımı hatırlıyorum. Babamın parçaları o küçücük şişenin içindeydi. Onun öldüğü gerçeğini inkâr ediyordum. Sonunda kolyeyi boynuma astığımda, çok kuvvetli bir hisse kapıldım. Babamın benimle olduğunu hissetmiştim.

Babam tanıyabileceğiniz en harika insanlardan biriydi. Ona hayrandım. Rock’n Roll neslindendi. Dövmelere benim gibi babamın da merakı vardı. İlk dövmemi yaptırdığımda, “Bebeğim, harika olmuş.” demişti. Benim için dövme tasarlamak istiyordu. Bir keresinde “Bir kafatası çizmeyi düşünüyorum, sende harika durur.” dedi. Ona “Baba, hayır bu çok aptalca,” demiştim.

Şimdi onun küllerinden bir kafatası yaptırdım. Diğer dövmelerimden kesinlikle çok farklı bir his veriyor. Babam burada olsa, “çok fiyakalı olmuş” derdi. Onun sevdiği kelimelerden biriydi. Artık koluma her baktığımda babamı görüyorum. Külleri o şişenin içindeydi. Şimdi de derimde. Bir insana bundan daha yakın olabilmeniz mümkün mü?”

 

 

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

Ads

You May Also Like

Neden dövme yaptıramıyoruz?

Ülkünur Arslan Barış Sarhan B: Neden dövmeniz yok? Ü: Dövmem yok çünkü kendime layık bir dövme olduğuna inanmıyorum. B: Siz kendinize dövmeyi mi yoksa herhangi bir şeyi mi layık görmüyorsunuz? Ü: Hayatım boyunca taşıyacağım bir şeyin bana layık olması gerektiğine inanıyorum. B: Buradan dövmecilerin henüz yeteri kadar iyi olmadığı sonucuna mı varıyoruz? Ü: Belki de benim hayal gücüm yeterince iyi değildir. Hayatım boyunca  ...

Garip Dövme Öyküleri – Kimlik Bilgileri

Yazan: Erman Çağlar Çizen: Ceyda Koç Koca gün hiçbir şey olmamıştı. Sıkıntı tehlikeli bir ...

Halet-i Ruhiye Dövmeleri

Yazan: Ülkünur Arslan – twitter.com/arslanulkunur Çizen: Berat Pekmezci – beratpekmezci.com Bu dövmeyi yaptırmak her babayiğidin harcı ...