“Yunus Günçe – İlhan Bilir” Tattoo Session

Yunus Günçe’yle Mama’s Boy Tattoo’da buluştuk. İlhan Bilir, Yunus’a yeni bir dövme yaparken, biz de Yunus’la dövme ve dövmeleri üzerine sohbet ettik.

İlhan hazırlanırken biz de biraz laflayalım istersen. Dövme yaptırmayı çok seven bir insansın. Vücudunun farklı yerlerinde de bir çok dövmen var. Özellikle Survivor sürecinde çoğunu yakından inceleme şansımız oldu. Bugün ne dövmesi yaptıracaksın?

“Free your mind and the rest will follow” yazdıracağım. En Vogue’un çok sevdiğim bir şarkısı kendisi.

Aklına esen dövmeyi hemen gidip yaptıran bir insan mısın ya da dövme üzerinde yoğunlaşıp yaptırmadan önce üzerinde çok düşünür müsün. Dövmenin başkasında olması ya da bir başkasının senin dövmeni yaptırması konularına çok takılır mısın?

Kafanda bir fikir olmadan dövme sanatçısına gitmemek lazım. Tabii her yerde de yaptırmamak lazım. Sırf dövme yaptırmak için katalogdan ya da bir başkasından görüp dövme yaptırmak olmaz bence. Mesela bir arkadaşım, bende gördüğü dövmenin aynısını yaptırsa bir daha arkadaşım olamaz. Bazen benim dövmelerin aynısını yaptırıp sokakta bana gösterip “abi eyvallah” diyenler oluyor. Bu da beni hep korkutan bir şey. Bu kadar önemsenecek biri olduğumu düşünmüyorum ama yine de hoşuma gidiyor “eyvallah” diyorum “sen bilirsin kardeşim” diyorum. Özellikle bu “God is love” yazan dövmemle ilgili ya da barkod dövmesiyle ilgili konuşmalar oluyor. Barkod dövmesi ben yaptırdığımda çok popüler değildi ama sonra patladı. Her yer barkod oldu. Şimdi diyorlar ki “herkeste var”. E ama ben yaptırdığımda yoktu. Ne yapayım sildireyim mi. Bir de bir şeyi sildirmek aslında pişmanlık demek. Ben hiçbir dövmemden pişman değilim ki. Bunu da böyle devam ettirmek için kız arkadaşlarımın isimlerini vücuduma yazdırmamaya dikkat ediyorum 🙂

Pişman olduğun bir dövmen yok peki keşke yaptırsam dediğin dövmeler var mı?

Çok çok iyi olabileceğini hissetsem sırtıma babamın çok güzel bir portresi var, onu yaptırmak isterim. Vücudumda babama ait bir sürü şey var. Babam zamanında çok sürreal resimler yapmış. O resimlerdeki motiflerin dövmesini yaptırdım. Vücudumda babama ait bir şeylerin olmasını seviyorum. İnsanlara babamı anlatmayı da severim. Çok önemli bir figür benim için. Mesela onun doğum tarihi olan “1941” dövmemin yanında, “forever” yazıyor. Babamla ilgili bir şeyler yaptırmayı istiyorum. Orada biraz eksiğim gibi geliyor.

Şah damarıma da annemin baş harfini yaptırdım küçük bir S var. Anneler Günü’nde anneme dedim “anne bak senin için yaptırdım, anneler günü hediyesi”. Böyle bir baktı. “Bi’ kulağının arkası kalmıştı, en küçük de benimki olmuş” dedi. 🙂

Bir de böyle annemle babamı birleştirip bir şeyler yaptırmak istiyorum çünkü çok aşıklardı. Ailemle ilgili şeyler olmasını seviyorum. “7” rakamı yaptırdım bir tane. Biz 4 kardeşiz. Yunus, Elif, Devrim, İdil. Annem çocukluğumuzdan beri baş harflerimizi birleştirip 7 der bize. Bunu da dünyanın en büyük buluşuymuş gibi anlatır mesela. Ben de Survivor’dan dönünce yaptırdım. Oradan da 7. olarak ayrılmıştım. İnsanlar onunla ilişkilendirdi ama bu başka bir şey tamamen tesadüf.

Bir de Survivor ile ilgili bir şey yaptırmak isterim. Bir Survivor dövmesi, hiç fena fikir değil. Benim Survivor’ı anlayış biçimim olabilir.

Survivor’a gitmeden önce hangilerini yaptırdın?

Ben oraya 3-4 dövme yaptırıp gittim. Hepsi anlatmak istediğim şeyleri destekleyen dövmeler. Omzumda kocaman “Memento Mori” yazıyor. “Fani olduğunu hatırla” demek. Özellikle Survivor bunun çok iyi kanıtlandığı bir yer oluyor. Herkes oraya, ada benim diyerek geliyor ya da ona evriliyor. Ama aslında senden başka bir şey yok. Çok basit, fanisin yani unutma bunu.

Acı eşiğin yüksek mi? Genelde erkeklerin acı eğişi kadınlara göre daha düşük oluyor.

Yaşlandıkça düştü aslında. Bir de yerine göre çok fark ediyor tabii. Kasıklarım kokunç acıdı. Ağlayarak bitirmek zorunda kaldım. Bir de yanlarım çok acıdı. Sırtımdaki bir dövme acıdan yarım kaldı. Onun bitmesi lazım. Bitmeyen şeyleri sevmiyorum. Acıyı azaltan krem falan süreceğim bitmesi için. Böyle “Acısını seviyorum” gibi tavır vardır ya, ben geçtim oraları, acımasın istiyorum. 41 yaşına geldim, biraz da hassaslaştım o kadar da cool değilim artık.

Hadi başlayalım mı dövmeye bakalım acıyacak mı acımayacak mı.

Haydi bakalım!

Acıyor mu? 🙂

Yok ya ahah. 🙂

Yurt dışında gittiğin yerlerde hiç dövme yaptırdın mı?

Amerika’ya gitmiştim, orada yaptırmayı çok istedim. New York’da çok beğendiğim bir dövmeci vardı. Küçücük bir dövme için saçma sapan bir fiyat verdi. Ben de yaptırmadım.

Eski bir röportajında çok çapkın olduğun, kadınları çok sevdiğin yazıyordu. Bununla alakalı olarak kadındaki estetikte dövmenin yeri var mı sence? Kadında dövmeyi seviyor musun?

Ben akıllı kadını yani kadın olarak sahip olduğu gücün farkında olan kadını seviyorum. Cinsellikle çok ilgisi yok. Seksopat birisi de değilim ama aynı frekansı yakaladığım kadın olursa, onunla zaman geçirmeyi seviyorum. Ben kadıncıyımdır derken, kadından yanayımdır yani.

Evet tamamlayıcı bir unsursa o kadında dövme olmalı. Hayatla olan ilişkisi dövme tercihine de yansıyor. Bu yorum meselesi. Hayatı nasıl yorumladığıyla da alakalı. Ve genelde birlikte olduğum kadınların dövmesi oluyor ama tesadüf. Çünkü dövmesi olmasa da olur. Ama dövmesinden gözümü alamadığım kadınlar da oluyor. Orada kadına mı bakıyorum, dövmesine mi bakıyorum anlaşılmıyor mesela.

Çok keyifli bir sohbetti. Yeni dövmen hayırlı olsun. İlhan Bilir, Müge Ağcıoğlu ve tüm Mamma’s Boy Tattoo ailesine misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Ben de size teşekkür ederim yeni dövmemde bana eşlik ettiğiniz için.

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

Ads

You May Also Like

Gülşah Güray

Radyo Eksen yayın yönetmeni Gülşah Güray’la Denizhan Özkar’ın stüdyosunda buluştuk. Denizhan dövme yaptı, biz de ...

Arizonalı fotoğrafçı “JOSEPH MADDON”

Joseph, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Nerede yaşıyorsun, ne kadar zamandır fotoğrafçılık ...

Nilipek, Can Güngör ve Can Levi’nin Yeldeğirmeni’ndeki dövme ve müzik stüdyosu

Röportaj”lama” Nilipek, Can Güngör ve Can Levi ile dövme – müzik üzerine.   TATUMAG: ...