Gülşah Karaca

Kadıköy’de alışılagelmişin dışında bir dövme stüdyosunda kaktüslerinin arasında güneş enerjisiyle çalışan Gülşah Karaca.

Pek rastlamadığımız tarzda, dövme dünyasının siyahını kıran kaktüslerle dolu bembeyaz bir stüdyo yapmışsın kendine. Kaktüslere olan ilgin nereden geliyor?

Okul zamanından beri büyük bir kaktüs koleksiyonum olsun istiyordum ama mümkün olmamıştı. Kaktüsün çok çeşitlenmiş olması, çiçeklerinin farklılığı beni çok etkiliyor. Bu yüzden de burada büyük bir koleksiyon kurdum. Sanırım şu an 50-55 çeşit tür var. Tabii türüne göre bakımı da değişiyor. Kaktüs bakımı çok kolay gibi gözükse de aslında o kadar kolay değil. Birazcık toprağından yapısından anlamak gerekiyor. Bir kere ölmeye başlayınca maalesef kurtulamıyor.

Dövmeye başlayalı 3 yıl oldu. Ve tarzın herkes tarafından bilinip seviliyor. Biyoloji mezunu olduğunu biliyoruz. Dövme, hayatına nasıl girdi?

Çocukluğumdan beri resme ilgim vardı. Güzel sanatlar okumak istedim fakat ailem pek istemedi. “Güzel sanatlar okuyup sokakta resim mi yapacaksın” dediler 🙂 Sonra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji bölümünü kazandım. Güzel sanatlara gidemedim ama biyolojiyi severek okudum.

Okul bitince tezimi “Biyolojik Metal İllüstrasyonları Yapay Organ Tasarımı” üzerine yazdım. Tezimle ilgili bir şeyler yapmak istiyordum. O sıralar hiç bana göre olmayan bir işte, ilaç firmasında çalışmaya başlamıştım. Okan Uçkun eski arkadaşımdır. Okan’ın yanına gidip geliyordum. Okan’ı izlerken çok hoşuma gitti, denemek istedim. Bir gün Okan makinayı verdi. “Uzun zamandır eli bu kadar kontrollü adam görmemiştim, hemen işten ayrıl” dedi. Ertesi gün ayrıldım. Bir kere dövme yaptım bir daha da bırakmadım.

“Yaptığım resimleri insanların üzerine yapmak istiyorum” diyerek yola çıktın. Peki kağıt üzerine çizmekle deri üzerine çizmek arasında nasıl farklar var?

Deri üzerine yapabildiğin şeylerle kağıt üzerine yapabildiğin şeyler başlarda aynı olmuyor. Kağıt üzerine istediğin kadar detaylı çizimler yap, deri üzerine yapabilecek kapasiten yoksa o işin bir anlamı yok. Kağıt üzerindeki kontrolle deri üzerindeki kontrol aynı şey değil. Ben biyoloji okuduğum için şanslıydım çünkü deriye aşinaydım.

Biolog olmanın işine başka katkıları oluyor mu?

Instagram’ımda biolog yazması insanların dikkatini çekiyor. Sanırım insanlara güven veriyor. Hala “tek kullanımlık iğne mi kullanıyorsun” diye soranlar var. Fakat biolog olduğumu bilenler artık sormuyor. “Biyolog olduğuna göre bu işleri iyi biliyordur” diye düşünüyorlar.

Sana biri dövme yaptırmak istediğinde süreç nasıl ilerliyor?

Önce ne tarz bir şey istediğine dair ön konuşma yapıyoruz. İstediği dövmenin tarzı bana uygun değilse bunu şu arkadaşım güzel yapar diye mutlaka bir yere yönlendiriyorum. Genel olarak bana daha anahtar kelimeler vermesini istiyorum. Bir tane ağaç olsun mutluluğu ifade etsin gibi. Sonra o kelimeleri birleştirerek bir tasarım yapıyorum. Çoğunlukla kişi dese de demese de doğadan bir şeyler ekliyorum. Bunu kişiye söylüyorum. Zaten tarzımı bilenler ne çıkacağını bilerek geliyorlar.

Dövme sektöründe dövmesi olmayan çok fazla dövmeci tanıyoruz. Sen de onlar arasındasın. Dövme yaptırmayı düşünüyor musun? Yaptırırsan kimlere yaptırmak istersin?

Bir başlayınca her yerime yaptıracağımı düşündüğüm için henüz yaptıramadım 🙂 Sanırım doğru zaman geldiğinde o süreç benim için de başlayacak. Mesela bir tarafımı Xoil’e ayırdım.

Makina ve boya olarak ne kullanıyorsun?

Cheyenne kullanıyorum, çok da memnunum. Boya olarak da değişiyor. Boya markalarının ürettiği çok iyi boyalar var kötü boyalar var. Daha çok Fusion ve Radiant kullanıyorum.

Her dövme sanatçısı bakım için farklı yöntemler öneriyor. Senin dövme bakım yöntemin nedir. Dövme yaptığın insanlara ne öneriyorsun?

Bepanthen tarzı kremleri çok önermiyorum. Çünkü az sürün diyorum ama genelde çok sürüyorlar. Kremler yarayı hızlı iyileştirmek için olduğu için çok sürünce kabuk tutuyor. Daha çok katkı maddesi olmayan tattoo kremlerini öneriyorum.

Genel olarak hayatta nelerden besleniyorsun? Neler seni heyecanlandırıyor?

Çok fazla şeyden besleniyorum aslında. Öncelikle doğanın kendisi beni baştan sona en çok besleyen şey. Gittiğim ülkelerde botanik bahçeleri geziyorum, beni çok mutlu ediyor. Onun dışında uzun yıllardır süren bir sinema tutkum vardır. Çok sevdiğim yönetmenlerin filmlerini izlediğimde baya heyecandan ölüyorum. 2-3 senedir müzikle ilgiliyim. Soundcloud’da her zamankinden fazla zaman harcıyorum. Yeni, keşfedilmemiş az dinlenmiş bir şeyler yakalayınca benden keyiflisi yok. Çalışırken çok etkili gerçekten.

Yurt dışında takip ettiğin dövme sanatçılarından birkaç isim verebilir misin bize.

Çok fazla takip ettiğim isim var. İşi sıcak bir şekilde takip etmek çok önemli. Birçok sevdiğim sanatçı var. Dövme yaptırmaya başlayınca her birinden randevu almayı istiyorum. Xoil var mesela, Ilya Brezinski, tattooer_nadi, mowgli_artist ve Expended Eye bunlardan bazıları.

Son olarak mesleğin gereği farklı insanlardan farklı hikayeler dinliyor ve yaşıyorsundur. Senin de elbet başına gelen enteresan hikayeler vardır. Bir tanesini duymak isteriz.

Çok fazla var. Her kişi yeni bir hikaye zaten. Ben daha çok objeleri, olayları birleştirmek üzere hikayeli tasarımlar yaptığım için çok fazla farklı hikaye geldiği oldu. Herkesin sanırım bir müşteri bayılması hikayesi vardır. Benimki çok tecrübesizken oldu. Bir anda yere yığıldı çok korkmuştum.

•gülşah karaca instagram•

Tags:

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

Ads

You May Also Like

Vücudu bir tuval gibi kullanabilen FAHRETTİN DEMİR ve PIN TATTOO GALLERY

Vücudu adeta bir tuval gibi kullanabilen, realistik dövme tarzının başarılı ismi Fahrettin Demir’i Pin ...

Dövmede 20 yılı deviren meşhur dövme sanatçısı DANNY GARCIA

20 yıllık dövme hayatının 10 senesini Kadıköy’deki dükkanı Inkstanbul Artcore’da geçirdi. 10 sene boyunca ...

Benzersiz dövme tarzıyla “Expanded Eye”

    Röportaj: Okan Uçkun Türkçe’ye çeviri: Kemal Saydam Meraktan klasik bir soruyla başlamak ...